Mi a lírai költészet? Bár a definíciók változóak, a lírai vers mindig úgy mozog az olvasóban, mint a szél a hullámokat fodrozza, vagy mint a feszültség a vezetéken. A kortárs lírai költészet különösen a nyelvre és annak azon képességére helyezi a hangsúlyt, hogy sajátos tapasztalatainkat hozzáférhető szimbólumokon keresztül ábrázolja.
Mia lírai költészet?
Költészet a személyes tapasztalatokra és az egyetemes emberi igazságra helyezve a hangsúlyt, különös tekintettel a ritmikus nyelvezetre és a meglepő szóhasználatra. A lírai költészetnek csak egy beszélője van, és gyakran egy adott témára összpontosít.
A személyes élményt és az egyetemes emberi igazságot hangsúlyozó költészet, különös tekintettel a ritmikus nyelvezetre és a meglepő szóhasználatra.
Az egyértelműség kedvéért ez a meghatározás kizárólag a kortárs lírai költészetre vonatkozik. A mai lírai költészet sok közös vonást mutat az ókori költészettel, de a régebbi műveknek, például az Erzsébet-kori vagy az ógörög lírai költészetnek vannak történelmi kontextusban gyökerező szabályai és elemei. Ez a cikk csak a kortárs műveket vizsgálja.
A lírai költészet típusai:
A lírai költészetnek sokféle formája lehet. A lírai vers lehet sestina, villanella, sőt cinquain vagy haiku is. Sok lírai vers szabadvers.
Egyes versformák pontosan azt hangsúlyozzák, amit a lírai költészet el akar érni. Ezek a következők:
- Az óda: olyan vers, amely a témáját igyekszik dicsérni.
- Az elégia: olyan vers, amely a veszteség miatti bánatot fejezi ki, különösen az elhunyt emberek, de más elveszett dolgok (például egy elveszett kulcscsomó vagy az elveszett gyermekkor) miatt is.
- Alkalmi költészet: Egy adott alkalomra, például esküvőre vagy születésnapra írt vers.
- A szonett: 14 soros lírai költemény a szerelemről, bár a kortárs példák néha más témákról is szólnak. A vers tartalmaz egy „volta”-t vagy fordulatot, amely bonyolítja a témát.
- A monológ: olyan vers, amelyben a beszélő a közönségnek kommunikál, néha kifejezetten egy másik személyhez szól. Ez lehet a drámai költészet egyik oldala, de önálló lírai versként is megállja a helyét.
A lírai költemény elemei:
Milyen eszközöket használnak a költők a lírai költészet felépítéséhez? A cikk későbbi részében azt tárgyaljuk, hogyan kell lírai verset írni. Mielőtt azonban belemerülnénk néhány lírai költészeti példába, ismerkedj meg a lírai költészet alábbi elemeivel.
Érthetőség
A lírai versnek szüksége van arra, hogy az olvasó megértse. Ez nem azt jelenti, hogy első osztályos szinten kell írni. Egy vers a költőtől és a közönségtől is munkát igényel. De ez azt jelenti, hogy az olvasónak rendelkeznie kell némi kontextussal magához a vershez.
Ha a nyelvezet túlságosan homályos, vagy a téma túlságosan átláthatatlan, akkor ahelyett, hogy felemelné az olvasót a földről, a vers egyszerűen csak forró levegő.
Rövidség
A költészet a nyelv a maga legalapvetőbb formájában. A szavakat a legjelentőségteljesebbé desztillálja. A lírai költészet általában nem hosszú – leghosszabb esetben néhány oldal, talán 60 sor, bár természetesen vannak kivételek.
Érzelmekre hat
A lírai költészet a bensőségességet vizsgálja. A költő bensőséges érzelmei gyakran megjelennek az olvasó számára, mintha a költő a szívéből közvetítene valami életbevágót a közönség szívébe. Az intenzitás és a költőiség, ha szándékosan és kézügyességgel írják meg, jó szolgálatot tesz a költőnek.
Nem, egy lírai versnek nem kell nagyszabású, elsöprő versnek lennie az élet legintenzívebb érzéseiről. De valami igazat és mélyen átélt dolgot kell közvetítenie az emberi tapasztalatokról. Nem csoda, hogy oly sok vers szól szerelemről, halálról, reményről, politikáról, identitásról, vallásról, áldozatról, szülői létről stb.
Forma
A forma és a nyelv elválaszthatatlanul összekapcsolódik a költészetben. A lírai költészet néhány típusát már áttekintettük, így tudod, hogy a szonettnek vagy az elégiának sajátos formai és tárgyi követelményei vannak.
Ezen kívül azonban a vers hossza, a sortörések, a strófák hossza és a formakísérletek mind hozzájárulnak ahhoz, hogy magát a verset hogyan értelmezzük.
Zeneiség
A nyelv, a ritmus, a versmérték, a rím, a mássalhangzó, az asszonancia, az eufónia, a kakofónia és számos más költői eszköz mind-mind összeesküvést szőnek, hogy a lírai költészetet zeneivé tegyék. Nem abban az értelemben zenei, hogy zongorával és hegedűvel kísérhető, hanem abban az értelemben, hogy a verset öröm olvasni – hogy a hangzás valami lényeges dolgot tükröz magában a versben.
Spontaneitás
A spontaneitás a lírai vers kimondhatatlan tulajdonsága. Nehéz rámutatni egy versszakra, és azt mondani, hogy „ez, ez itt spontán”. És mégis, a legjobb lírai költemények némelyike az ihlet pillanataiból született, sietve átírták és átdolgozták, hogy a vers gyöngyszemként csillogjon.
Szubjektivitás
A lírai költők nem próbálnak univerzálisak lenni. Sőt, épp ellenkezőleg – megpróbálják megosztani legintimebb személyes élményeiket, majd átjárókat találnak, hogy élményeiket közös vagy egyetemes igazságokhoz kapcsolják.
Ne próbálj meg nagyszabású lenni egy lírai versben. A „Szerelem mindig” sosem fog igaznak tűnni, mert a te szerelmi élményed nem olyan, mint bárki másé. A „Szerelem az” elég – az olvasók önmagukat fogják látni a műben, és a verset közös pontként fogják használni maguk és a költő között.
Hogyan írjak lírai verset? Íme 4 tipp hozzá.
A lírai költészet írása megköveteli a költőtől, hogy csiszolja spontaneitását, ugyanakkor kontrollálja nyelvhasználatát. Ezt az egyensúlyt – spontaneitás kontra kontroll – nem könnyű elsajátítani, de ezek a tippek segítenek, hogy belehajolj a költészet misztériumába.
#1. Légy játékos
A költészet a nyelvvel való játékosságra épül. Figyeljük meg, hogyan játszik Chen Chen az egyes képeivel, vagy Kim Addonizio az írásjelekkel bonyolítja az általa használt szavak jelentését. Az ilyen példák azt mutatják be, hogy a költészet milyen sokféleképpen kísérletezik a szavakkal, hogy új, meglepő jelentéseket hozzon létre.
A kulcsszó a „kísérletezés„. Amikor lírai verseket készítesz, ne próbálj meg mindent az első vázlatban jól megcsinálni. Játsszon a szavakkal szabadon, nyíltan és önmarcangolás nélkül.
Lehet, hogy úgy gondolod, hogy az első dolog, amit leírsz, nulla értelmet ad, de mi van, ha eljátszol ezzel az ötlettel? A költészet lehetővé teszi számunkra, hogy a nyelv és a jelentés határait feszegessük, ezért hajolj bele ebbe a játékosságba, és lehet, hogy meglepődsz azon, amit felfedezel.
#2. Fókuszálj személyes élményeidre
A lírai versek írói általában saját élményeikhez és érzéseikhez ragaszkodnak. Vannak persze kivételek; a persona poetry más személy nézőpontjából írt versek, és ezek is lehetnek líraiak. De a lírai versek többsége az „én”-ből íródik.
A költők csak a saját élményeik tekintélyei. Mint ilyen, fölöslegesnek tűnhet a versek publikálása. Miért akarna bárki is olvasni egy másik ember mélyen intim élményeiről?
#3. Ne feledd: a forma és a nyelv közösen, együtt fejlődik
Sok költő aggódik amiatt, hogyan használhatja értelmesen a formát a művében. Sestina legyen ez a vers? Ghazal? Szabad vers? Használjak rímet? Rímet? Különböző szakaszokat?
Először is: ahogyan a nyelvvel, úgy a formával is játszani kell. Megírhatod a versedet tercett-sorozatban, majd átdolgozhatod cinquain-sorozattá, vagy szonetté, tankává, esetleg – merjük javasolni – kontrapunktikussá alakíthatod. Figyeld meg minden alkalommal, hogy a formával való játék hogyan befolyásolja a szavak jelentését. Figyeljetek arra, hogy melyik jelentést érezzétek helyesnek.
Másodszor: a forma és a nyelv együtt fejlődik. Az, hogy hogyan választod meg a sortöréseket, hatással van arra, hogy mely szavakat és hogyan hangsúlyozod ki. Hatással van a ritmusra és a rímekre, és kettős jelentéseket is létrehozhat magukban a szavakban.
#+1. Először legyél spontán, javítgass később
Az első vázlat ritkán tökéletes. Ami számít, az az, hogy a lapra kerüljön. Van egy híres idézet William Wordsworth-től, amely így szól:
„A költészet az erős érzések spontán kiáradása. A költészet a nyugalomban felidézett érzelmekből ered.”
Más szóval, hagyd, hogy érzéseid, érzelmeid és tapasztalataid megérintsenek. Írd le ezeket a dolgokat a lapra ítélkezés vagy önszerkesztés nélkül, az „első gondolat, legjobb gondolat” hagyományát követve.
Az átdolgozási folyamat az, ahol a lírai vers elnyeri végső formáját. Lehet, hogy kétszer is átdolgozod a verset; lehet, hogy százszor, vagy még többször.
Forrás: Lyric Poetry Definition: How to Write a Lyric Poem | Writers.com