Mi az ismétlés? A legegyszerűbben fogalmazva, az ismétlés olyan szó vagy kifejezés, amelyet egy szövegben többször is használnak egy érzelem vagy gondolat hangsúlyozása céljából. Talán ellentmondásosnak tűnhet az ismétlés, ismétlés, ismétlés, de ha helyesen használjuk, a szavak és mondatok ismétlése erőteljes hatással bír az irodalomban.
Az ismétlésre leginkább a költészetben találsz példákat, de a költészet és a próza egyaránt használja ugyanazokat az eszközöket, mint például az epizeuxis, az anadiplosis és a chiasmus. Hamarosan belemerülünk ezekbe a furcsa görög szavakba, de mielőtt az ismétlés típusait boncolgatnánk, definiáljuk megfelelően az irodalmi ismétlést. Mi is az ismétlés?
Az ismétlés meghatározása: olyan eset, amikor egy szót vagy kifejezést megismételnek, hogy egyértelművé és hangsúlyossá tegyék, kiemelve a szöveg mélyebb jelentéseit.
Az irodalomban az ismétlődés lehet finom és nyilvánvaló is, és az írók nagyon kreatívak lehetnek abban, hogy mit jelentenek ezek az ismétlődő szavak.
Mi az ismétlés a költészetben?
Könnyű példákat találni az ismétlésre a költészetben és a prózában, de a költészetben sokkal könnyebb végrehajtani az ismétlést. Miért használnak ismétlést a költők? A költészetben nagyobb szabadságot élvez a szintaxis és a szerkezet, így a költőknek több eszköz áll rendelkezésükre ahhoz, hogy stílusosan és hatékonyan ismételjék magukat.
Sőt, a költészet rövidsége és tömörsége miatt az ismétlés szinte elengedhetetlen a jó vers megírásához. Sok nagyszerű versben azt találjuk, hogy egy bizonyos gondolat vagy kép némi módosítással az egész műben ismétlődik.
Bizonyos versformák is megkövetelik az ismétlést, jellemzően refrén formájában. A refrén egy olyan mondat vagy sor, amelyet szándékosan, meghatározott módon, kevés módosítással ismételgetnek. A villanellában például két refrén szövi át a verset. Más formák, mint a duplex vagy a szesztina, nem tartalmaznak refrént, de ezeknél a szavakat vagy sorokat erősen strukturált formában kell megismételni.
Ismétlés a költészetben: A refrén olyan mondat vagy sor, amelyet szándékosan, meghatározott módon, kevés változtatással ismételnek.
Miért olyan fontos az ismétlés a költészetben? Egy nagyszerű vers egyetlen gondolatot sokféle szemszögből vizsgál meg. Azáltal, hogy a gondolat különböző gondolatokkal és képekkel kerül egymás mellé, a gondolat sokrétűvé válik, és ezt a vers ismétlése és tömörsége teszi lehetővé. Emellett a vers gyakran a megszállottság helyszíne, és a költészetben az ismétlés lehetővé teszi a költő számára, hogy ezt a megszállottságot szándékosan, művészi módon fedezze fel.
Most nézzük meg az ismétlés típusait az irodalomban – mind a prózában, mind a költészetben -, mielőtt további ismétlési példákat vizsgálnánk meg az egyes műfajokban.
Mi az ismétlés tulajdonképpeni hatása az olvasóra?
Az irodalomban az ismétlés számos erőteljes retorikai stratégiát kínál. A fenti ismétlési példákban a következőket láthattuk ezzel az eszközzel:
- A kulcsfontosságú témák és gondolatok hangsúlyozása
- Aláhúzza a gondolatok közötti kapcsolatot
- Hangok és élmények utánzása
- Gondolatok megfordítása a hangsúlyozás érdekében
- Ötletek egymás mellé helyezése az olvasó kihívása érdekében
- A szerző írói stílusának feltárása vagy fokozása.
- Játsszon a többértelműséggel és a kétértelműséggel
- Fontos helyszínt helyezzen el a szövegben, átvitt és szó szerinti értelemben egyaránt.
- A karakterek bensőjére való utalás
Az irodalmi ismétlés a fentiek mindegyikére, és még sok másra is képes. A költészetben és a prózában az ismétlést az teszi olyan erőteljessé, hogy a szöveg más eszközeit és gondolatait hangsúlyozza.
Mivel az ismétlés fő hatása a hangsúlyozás, az íróknak a szavak ismétlését arra kell felhasználniuk, hogy kiemeljék, amit művükkel el akarnak érni. A szavak és mondatok ügyes ismétlésével az írók a retorika eszközeit művészi és irodalmi módon használva ráirányíthatják az olvasó figyelmét arra, hogy mit akarnak mondani művükkel.
Forrásunk: Repetition Definition: Types of Repetition in Poetry and Prose | Writers.com