Megszámlálhatatlan szülinapi verset írtam, többek között megrendelésre is. Ha az a célod, hogy meglepj valakit egy költeménnyel a jeles napon, figyelembe kell venned néhány különbözőséget, ami egy klasszikus témájú vers és a születésnapi köszöntő közt megmutatkozik. Lássuk ezeket.
Ha nem szoktál verset írni
Ha nem jellemző rád, hogy érdekelnének a költemények, hanem kvázi egyszeri alkalommal szeretnél szülinapra kedveskedni, akkor eleve kevéssé érdekelhet a különbség a klasszikus témájú versek és az ünnepiek között. Egyszersmind okafogyott is az összehasonlítás.
Ez esetben semmi mással ne törődj, csak a rímekkel. Olvass el néhány szülinapi verset, és próbáld meg hangulatosra venni a figurát. Szedd össze, hogy mit szeretnél kifejezni az ünnepelt számára.
Írd le ezeket a szavakat, és morfondírozz kicsit azon, milyen egyéb szavak rímelhetnének rájuk.
Ha ezt a részt is kipipálhatod, annyit teendőd maradt, hogy értelmes mondatokba illeszd a szavakat úgy, hogy a végére kerülnek az egymásra rímelők.
Válaszd a legegyszerűbb rímképletet: AABB. Vagyis például:
Eme vers születésnapodra készült. (A).
Az ünnep vele kiegészült. (A).
Célja egyszerűen annyi; (B).
A hangulatodat feldobni. (B).
Nem kell túlzásba esni. Ha nem vagy gyakorlott versíró, nyugodtan megelégedhetsz 2-3 négysoros versszakkal. Azzal bőségesen kifejezheted törődésedet, szeretetedet az ünnepelt felé.
Mire figyelj gyakorlott versíróként, ha szülinapi verset írsz?
A legfontosabb tanácsom, hogy ne bonyolítsd túl. A fentiek alapján ugyanúgy tervezhetsz előre. Hogy melyek azok a főbb pontok, erények, amelyeket mindenképp bele szeretnél írni a versbe.
Viszont könnyen belelovallhatod magad abba a spirálba, hogy hajszolod az újat, az egyedit. Egy szülinapi versben sem tilos nyilván valami újat alkotni. De akkor se nyomasszon az egyszerűbb megfogalmazás, mint a kemény széktámla a hátadat egy hosszú tanóra végén, ha spontán kiadod magadból az ünnepelt iránti érzéseidet, jókívánságaidat.
Ezzel együtt belevághatsz vastagabb fába is.
Ha a szülinapos életkora hosszabb összefoglalót kíván, vagy az elért eredményei, erényei ódaszerű hangzás után kiáltanak, akkor uccu neki. Tedd oda magad, és mutasd be költői repertoárodat.
Nem feltétlenül a felhasznált költészeti eszközökre mennyiségére gondolok, hanem arra, hogy bonyolultabb rímképletekkel dolgozol, vagy annyira érzékletesen írsz az ünnepeltről, mintha belelátnál a fejébe, és a legbensőbb gondolatait, vágyait jeleníted meg.
Ehhez nyilvánvalóan ismerned kell az illetőt. Méghozzá meglehetősen mélyen.
Viszont annál nagyobb meglepetést, és örömet okozhatsz neki.
Amit szerintem kerülj.
Mindenki életében vannak hullámhegyek, hullámvölgyek. Azt gondolom, hogyha a völgyekre akarsz utalni a születésnapi versben, akkor azt nagyon árnyaltan tedd. Lehet, hogy meghatóbbá válik tőle a vers, de ne így akard elérni a hatást. Árnyalva utalj a völgyekre, és inkább a hegyeket emlegesd.
A másik, hogyha tudod, hogy az ünnepelt inkább realista életfelfogású, akkor kerüld a nagy szavak összehordását. Amelyek örök életre, vagy száz éves korra, vagy bármilyen extra „teljesítményre” utalnak.
Inkább hagyatkozz a puszta valóságra, és arra, hogy azt kívánod, az illető hozza ki magából és az életéből a lehető legtöbbet.
Könnyebb általános témáról verset írni?
Szerintem nem könnyebb. A szülinapi verstől senki nem vár extrát, egy általános, szerelmi szólamokat fölvonultatótól hamarább kérik számon a komolyabb költői jegyeket. Nyilván ez a megállapítás is csak azokra érvényes, akik tapasztalt versírónak számítanak.
Ha te abszolút alkalmai költőnek mondhatod magad, akkor élvezd az írást, és ne morfondírozz túl sokat a dolgokon. Megjegyzem, ezt magasabb szinten lévő írók is bátran így tehetik.