A versírás ijesztőnek tűnhet. Az évek során sokszor hallottuk, hogy a jó versírásnak rengeteg „szabálya” van, és bár bizonyára vannak olyan szabályok, amelyek a jó írást valóban jóvá teszik, a költészet az egyik olyan írásforma, amely sokkal szubjektívebb és „lazább” lehet a szabályok tekintetében. Azonban biztosan vannak dolgok, amelyeket bárki tehet azért, hogy javítsa a versírását, és ez egy olyan hely, ahonnan érdemes elindulni a kezdőknek, akik a költészettel szeretnének foglalkozni, hogy legyen útmutatásuk, amikor esetleg nem tudják, hogyan közelítsenek egy vershez.
Kezdőknek, és bárkinek, akinek szüksége van egy kis felfrissítésre a versírásról (vagy akár általános írói irányelvekre), az alábbi pontok sokat segítenek abban, hogy szintre hozzák ezeket a verseket, vagy adnak egy kiindulópontot, ha készen állsz arra, hogy papírra vetd ezeket az ötleteket.
Versírás kezdőknek #1: Olvass verset
Az ezen a listán szereplő, a jó versek írásáról szóló pontok közül sok a teljes írásművészetre vonatkozik. Stephen King egyszer azt mondta: Ha nincs időd olvasni, nincs időd (vagy eszközöd) írni. Ha elolvasod és odafigyelsz mások írásaira, akiket csodálsz, az nagyszerű módja annak, hogy elgondolkodj azon a költészeten, amit te magad is szeretnél létrehozni.
Még ha csak úgy mellékesen olvasol is, anélkül, hogy boncolgatnád a művet, az hatással van rád, és felszívódik benned, még ha tudat alatt is. Persze olvashatsz verseket kevésbé lazán is, hogy valóban tanulmányozd a mesterséget, hogy megfigyeld, mit csinálnak más költők a mondatszerkezetükkel és a nyelvezetükkel, a leírásaikkal, a szavakkal való egyedi választásukkal stb.
Ez elgondolkodtathat téged arról, hogy milyen típusú verseket szeretnél írni, legyen szó témáról, érzékszervi részletekről, irodalmi eszközökről, rímképletről és szerkezetről stb. Az olvasás mindig a legfontosabb dolog, amit bármely író tehet a fejlődés és az inspiráció érdekében. Gyakran, amikor egy író elakad vagy írói blokkot tapasztal, a legjobb tanács az olvasás. Az ihlet hamarosan jönni fog.
Versírás kezdőknek #2: Vedd észre, mi a versed története
Minden írásnak kell, hogy legyen története. Ez lehet a kiindulópontod, vagy kibontakozhat azután, hogy elkezdted egy részlet, kép vagy irodalmi eszköz segítségével. Ha nem a történet felépítésével kezded, akkor mindenképpen kérdezd meg magadtól, hogy milyen történetet mesélsz el, ha már megvan a versed vázlata. Ez tájékoztat majd arról, hogy merre indulj tovább. Bár a szép szavak olvasása és a képek megidézése vonzó, a történet az, ahol az érzelmek rejlenek, és ahol az olvasó kapcsolatot talál.
Versírás kezdőknek #3: Kezdd Kicsiben
A kezdők számára a kicsiben való kezdés sokkal kevésbé lehet ijesztő. Egy rövid, néhány soros vagy annál is kevesebb vers jó módja annak, hogy a kreativitás beinduljon, és megismerkedjünk a versformával.
Próbálj meg írni egy haikut vagy akár egy rövid elmélkedő gondolatot, amely akár önmagában is megállja a helyét, vagy később beépülhet egy hosszabb versbe.
A leghatásosabb írások némelyike lehet rövid és egyszerű, de sok mélységet tartalmazhat. Már a kezdet is több mint fél siker, ezért ne gondolja, hogy hosszú elbeszélést kell írnia ahhoz, hogy értelmes verset alkosson. A minőség minden alkalommal felülmúlja a mennyiséget.
Versírás kezdőknek #4: Először írj, szerkessz később
Semmi sem öli meg a kreativitást annyira, mint az írás közbeni szerkesztés. Az első vázlat tele lehet (és gyakran kell is lennie) szabadsággal, hibákkal és olyan írásokkal, amelyeknek nincs is értelme, mert az első vázlatok lényege a kreatív ötletek kibontakoztatása. A szerkesztés az írás fejlődésének sokkal inkább technikai része, és akadályozhatja a kreatív folyamatot. Ne gondolkozz azon, hogy a versed még nem tökéletes, vagy nem találod a megfelelő szót vagy leírást egyelőre. Először csak írj, a finomítás és a tökéletesítés majd később jön.
Versírás kezdőknek #5: Hangosan olvasd föl a verseidet
A hangos olvasás segít észrevenni, hogy a szavak hogyan hangzanak és hogyan illeszkednek egymáshoz, amit csendben olvasva esetleg nem veszel észre. Így láthatod, hogy a szóválasztásod jól működik-e, hogy az érzékszervi részletek a szándékodnak megfelelően hatnak-e, és hogy a történeted és a mondanivalód úgy jön-e át, ahogyan elképzelted. A hangos olvasás bármilyen típusú írás esetében fontos, és mindig része kell, hogy legyen a szerkesztési folyamatnak. Ez lehetővé teszi, hogy a verseidet az olvasó szemszögéből hallgasd meg.
Versírás kezdőknek #6: Használj költői eszközöket
Az olyan költői eszközök, mint a metafora, hasonlat, megszemélyesítés, allegória stb. használata sokat segít az írásban, de különösen a költészetben. A versek gyakran arról híresek, hogy mélyek vagy akár értelmezőek. Ezek az eszközök ezt segítik elő, és arra ösztönzik az olvasót, hogy mélyen elgondolkodjon, és levonja a saját következtetéseit, vagy összekapcsolja saját tapasztalatait azzal, amit az eszközök használatával érez.
Versírás kezdőknek #7: Használj érzékszervekre ható leírásokat
Az érzékszervi leírás a jó írás egyik legfontosabb eleme. A megmutatásról szólnak az elbeszéléssel szemben. Ez az érzelmekre, gondolatokra, érzésekre, sőt, a gondolatok egyszerűbb módon történő kifejezésére is vonatkozik, anélkül, hogy egyenesen merev nyelvezettel közölnénk az olvasóval.
Néhány soronként kérdezd meg magadtól majd a szerkesztés fázisában, hogy ezek olyan szavak -e, amelyeket az olvasó első kézből láthat, érezhet, hallhat, hallhat, érezhet és ízlelhet. Ha a válasz többször nem, akkor érdemes több érzékszervi leírással megtöltened a soraidat.
Mindig törekedj arra, hogy az érzékekre apellálj, és ez kéz a kézben járhat az irodalmi eszközök felhasználásával is. Ha a kettő együtt működik, igazán erőteljes írás születhet.
Versírás kezdőknek #8: Fejezd ki az érzelmeket
Mint említettük, a költészet gyakran arról ismert, hogy mély, filozofikus és értelmező. Még a legegyszerűbb versek is nagy érzelmeket rejtenek magukban, ha jól csinálják. Ha érzékletes leírásokat használsz és „festesz” a szavaiddal, valamint megfelelő irodalmi eszközöket használsz, és elmesélsz egy történetet, akkor az érzelmeknek automatikusan éreztetniük kell magukat. A jó versírásnak ez a lépése más végrehajtott lépések betetőzésének eredménye, amelyek a következő szintre emelik a verset, és megadják neki a szükséges mélységet.
Versírás kezdőknek #9: Próbálj meg strukturált verseket írni, amelyek bizonyos szabályokat és mintákat követnek
Bár a szabadverses költészet népszerűsége a modern korban megnőtt, nagyon sokféle versforma létezik, amelyek remek kiindulópontként szolgálnak a kezdők számára. Egyes írók hajlamosak jobban teljesíteni, ha vannak paraméterek, amelyeken belül kell maradniuk, ráadásul ez egy nagyszerű kihívás, hogy a kreatív nedvek áramoljanak.
Nézz utána a különböző versformáknak, például
- a haikunak,
- a villanellának,
- a négysorosnak stb.
Ezek mindegyike saját szabályrendszerrel rendelkezik (sorszám, rímképlet, versmérték stb.), hogy megismerkedj a költészet minden lehetséges formájával. A sokoldalúság beépítése az írásodba mindig értékes, még akkor is, ha végül a szabad versek felé húz a vonzódásod. A szabad versnek nincsenek szabályai a rímek, a versmérték stb. tekintetében, de a jó költészet egyéb mutatóinak betartása még mindig fontos ahhoz, hogy olyan szavakat – érzelmeket és történetet – alkosson, amelyek rezonálnak az olvasójára.
Versírás kezdőknek #10. Írj arról, amit ismersz
Az a szabály, hogy arról írj, amit ismersz, nem feltétlenül jelenti azt, hogy csak olyan témákhoz ragaszkodsz, amelyet ismersz, bár sok író ezt találja a legmegfelelőbbnek, míg mások kutatni és új világokat felfedezni akarnak.
Azt írni, amit tudsz, azt jelenti, hogy legyen benne egy érzelmi igazság, amit már megtapasztaltál, és az életed része volt.
Még a fiktív versekben, vagy bármilyen műalkotásban is benne vannak a művész darabjai. Tehát nem csak az érzelmekre kell apellálnod az általad alkotott történettel, hanem olyan igazságokat is tartalmaznia kell, amelyek így vagy úgy részei a tapasztalataidnak.
Záró gondolatok
A költészet az írás egyik olyan formája, ahol a legtöbb szabadságot engedheted meg magadnak, és sokan egyetértenek abban, hogy sokféle művet lehet költészetnek tekinteni, míg ez nem feltétlenül igaz más írásokra, például egy regényre. Bár a költészet általában lehetővé teszi az író számára, hogy szabadabb legyen, vannak szabályok, amelyeket mindig be kell tartani a jó írás kivitelezéséhez.
Más költők olvasása mellett érdemes más költőkkel is kapcsolatot keresni, és néhány kritikus partnerrel rendelkezni. Az egy dolog, hogy megosztjuk az írást olyan emberekkel, akik a mindennapi életünk részei, de ha ők maguk nem írók, akkor a visszajelzéseik nem biztos, hogy a legnagyobb segítség a költőként való fejlődésedhez.
Miután tehát elkezdted követni ezeket a lépéseket, fejleszteni a verseidet, és megismerkedtél a hangoddal és a formáddal, csatlakozz egy olyan közösséghez, amely a következő szintre visz!
Most már megvannak a szükséges eszközeid a kezdéshez, és ne feledd, hogy ne gyötörjön az ijesztő érzés, amit a kezdés okozhat. Egyszerűen csak írj, és később aggódj az érzelmek, az érzékszervi részletek, az irodalmi eszközök finomításán és beillesztésén, valamint a szerkesztésen. A legnehezebb mindig az elkezdés, de ha egyszer belevágsz, pillanatok alatt túljutsz a kezdő státuszon.
Forrás: How To Write Poetry for Beginners (servicescape.com)